Graduation

Every year in June we host a graduation ceremony to celebrate the students who have completed their time with us. Owing to the large number of graduates, we generally hold two ceremonies, divided by program, one ceremony in the morning and the other in the afternoon. Our major academic awards and scholarships as well as the Governor General Medal, the Champlain College Award, The Royal Bank Award and numerous others will be presented.

 

We invite friends and family of the graduating students to join us for these ceremonies as well as a small reception to be held that same day. A minimal charge of $10 per ticket is required for family and guests, with no charge for our graduating students. A mio (Champlain internal messaging system) with detailed information concerning the ceremonies will be sent during the winter semester to all graduating students, those who finished in the fall or summer semesters will receive this information by regular mail.

AWARD RECIPIENTS

ACADEMIC MEDAL OF THE GOVERNOR GENERAL OF CANADA AND CHAMPLAIN REGIONAL COLLEGE BOARD OF GOVERNORS’ MERIT AWARD – 2018

Lana Benko

 

ROYAL BANK AWARD – 2018

Guillaume Frenette

 

ANNE THALER MEMORIAL AWARD – 2018

Wesley Smith

 

ANNIE TURCOTTE MEMORIAL AWARD – 2018

Grace McLean, Sungeun Song

 

CAITLIN THOMSON WALLIS – 2018

Jovianne Bell

 

CANADIAN FEDERATION OF UNIVERSITY WOMEN, SHERBROOKE AND DISTRICT – LAMPE FOUNDATION -2018

Grace McLean

 

HEATHERINGTON FAMILY SCHOLARSHIP – 2018

Shawna Chatterton-Jerome

 

KEN MADOKORO MEMORIAL AWARD – 2018

Tosha Callaway

 

MYRIAM AUGUSTIN MEMORIAL SCHOLARSHIP – 2018

Vu Lan Vy Tran

 

RICHARD BEGER MEMORIAL AWARD – 2018

Kathleen Weary

 

OIIQ – 2018

not presented

 

OIIRQ – 2018

Daphnée Carrier

 

PROGRAM ACHIEVEMENT AWARDS – 2018

(FOR GRADUATING STUDENT WITH HIGHEST AVERAGE IN PROFILE)

  • PURE AND APPLIED SCIENCE – Guillaume Frenette
  • HEALTH SCIENCE – Lana Benko
  • SOCIAL SCIENCE – Emma Huff
  • SOCIAL SCIENCE GENERAL PROFILE – Emily Sylvester
  • SOCIAL SCIENCE CRIMINOLOGY PROFILE – Maude Corney
  • SOCIAL SCIENCE PRE-PSYCHOLOGY PROFILE – Emma Huff
  • SOCIAL SCIENCE PRE-COMMERCE PROFILE – Nathan Cabana
  • SOCIAL SCIENCE MATHEMATICS PROFILE- Justine Baril-Veillette
  • ARTS, LITERATURE AND COMMUNICATION – Dorthée Niquette
  • VISUAL ARTS – Tosha Callaway
  • LIBERAL ARTS (Heather Fisher Memorial Award) – Beatrice St-Cyr
  • NURSING – Daphnée Carrier
  • SPECIAL CARE COUNSELLING – Emily Drew
  • ACCOUNTING AND MANAGEMENT TECHNOLOGY – Catherine Jones

SUBJECT ACHIEVEMENT AWARDS – 2018

 

Social Science

 

Ancient Civilization – Nicolas Doucet
Biology (Social Science) – not awarded
Business (Social Science) – Pierre-Luc Morin
Criminology – not awarded
Economics – Audrey Parent
Geography – Frederique Vigneault
History – Katherine Hackett
Mathematics (Social Science) – Justine Baril-Veillette
Methodology – Nathan Cabana
Political Science – Emma Huff
Psychology – Mélysanne Bonneville-Veilleux
Sociology – Keisha Brus

 

Sciences

 

Biology (Science) – Lana Benko
Chemistry – Lana Benko
Mathematics (Science) – Guillaume Frenette
Physics – Guillaume Frenette

 

Visual Arts

 

Studio Arts – Tosha Callaway
Art History – Tosha Callaway

 

Arts, Literature and Communication

 

Cinema – Jessica Laurie
Visual Arts – Jeremy Roberge
Communication – Crystal Kinnear
Spanish – Vu Lan Vy Tran, Dorothée Niquette
French (options) – Dorothée Niquette
German – Vu Lan Vy Tran, Dorothée Niquette
Music – Andrew Rutherford

 

Liberal Arts

 

Liberal Arts Methodology – Aiden Savard, Billie Fortin
Philosophy – Wesley Smith
Religion – Billie Fortin, Jovana Mojovic
Art History – Jovana Mojovic
History – Beatrice St-Cyr
Integrative: Wesley Smith

 

Nursing

 

Sociology – not awarded
Psychology – not awarded
Biology – Daphnée Carrier
Ethics in Nursing studies – Élodie Toulouse
English for Nursing studies – Daphnée Carrier
Nursing Theory – Daphnée Carrier
Nursing Stage – Elizabeth Dugé

 

Accounting and Management Technology
Business (Technique courses) – Catherine Jones

 

Special Care Counselling
Special Care Counselling – Marianne Leblond

OTHER AWARDS

LIEUTENANT GOVERNORS AWARDS – 2018

Ignacia Victoria Cabrera

William Savary

 

INTERNATIONAL STUDIES CERTIFICATES – 2018

Mélysanne Bonneville-Veilleux
Lydia Demers
Shawna Chatterton-Jerome
Gabrielle Jobidon

 

CHAMPLAIN FACULTY UNION AWARDS – 2018

Abdullah Amiry
Jane Roberge
Sungeun (Kristina) Song
Cynthia Munger

 

CHAMPLAIN SUPPORT STAFF AWARD – 2018

Sungeun Song

 

CSA MERIT AWARD – 2018

Ignacia Victoria Cabrera

 

CPA AWARD – 2018

not presented

THE DORIS MILDRED PARSONS ACHIEVEMENT BURSARY – 2018

The instructors of the Special Care Counselling Program are pleased to announce that this year’s recipient of the Doris Mildred Parsons Bursary is Gabrielle Drapeau. Based upon a bequest to the Butters Foundation, the $1500 award is given annually to a second year student who is continuing in the program and has demonstrated scholarship, leadership, and dedication both in the classroom and in fieldwork.  Gabrielle certainly personifies all these attributes.7

 

SEXed MEMBERS – 2018

Pierre-Luc Morin
Trinity Mastine
Amelia Digaletos

 

TEACHER OF THE YEAR AWARD – 2018

Isabelle Menard

Anabel Pinero

 

THERESA ALLORE MEMORIAL SCHOLARSHIP – 2018

Jovana Mojovic

 

POTTER FAMILY AWARD – 2020

To be awarded in Lennoxville in 2020

 

CHAMPLAIN LENNOXVILLE COLLECTION PRIZE FOR ARTISTIC EXCELLENCE

Tosha Callaway

MORE QUESTIONS?